XIV ZACHODNIOPOMORSKI FESTIWAL NAUKI

Utworzono dnia 17.10.2014, 09:28

W dniu 27 września 2014 r. w ramach Festiwalu Nauki organizowanego przez Wydział Nauki o Ziemi oraz Zakład Geomorfologii Morskiej Uniwersytetu Szczecińskiego, uczniowie koła przyrodniczego oraz SKKT po raz kolejny wybrali się na zajęcia terenowe. Tym razem zdobyliśmy najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża klifowego - Gosań o wysokości 93,4 m n.p.m. leżący na wyspie Wolin. Podziwialiśmy rezerwat Żubrów zajmujący powierzchnię 28 ha oraz Wzgórze Zielonka (81m n.p.m.) położone w miejscowości Lubin niedaleko Międzyzdrojów. Szczyt wzgórza to jedyne miejsce w Polsce, skąd widać Deltę Wsteczną rzeki Świny, Zalew Szczeciński, wody Jeziora Wicko Wielkie oraz Morze Bałtyckie. Warte podkreślenia jest to, że obszary wyspiarskie Świny zaliczane są do tzw. „Europejskich ostoi ptaków”, stanowiących tym samym jeden z najważniejszych faunistycznych obszarów Wolińskiego Parku Narodowego.

Na koniec naszej wyprawy odbył się konkurs dotyczący przyrody polskiego wybrzeża morskiego. Pierwsze miejsce zajął uczeń klasy VIB – Kacper Szewczyk.