Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Szkoła Podstawowa nr 69 im. mjr H. Sucharskiego

LEKCJA MUZEALNA - „Od kompasu słonecznego do systemu DECCA – historia hiperboli w nawigacji”

Utworzono dnia 12.11.2014, 08:45

24 października 2014 na nowej wystawie stałej w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie „Od kompasu słonecznego do systemu DECCA – historia hiperboli w nawigacji” odbyła się lekcja muzealna.

Uczniowe szkoły podstawowej na zajęciach „Na morskich szlakach Wikingów” zapoznali się z najważniejszym zabytkiem na Wolinie – drewnianym dyskiem z XI wieku, interpretowanym jako kompas słoneczny. Uczestnicy spotkania wypłynęli w niezwykłą podróż po wodach Północnego Atlantyku. Dzięki specjalnemu symulatorowi dzieci wcieliły się w wikińskich żeglarzy, których zadaniem było znalezienie bezpiecznej drogi na Szetlandy. Towarzyszył im jedynie kompas słoneczny (na tablecie multimedialnym), który – umiejętnie użyty – nie pozwolił zgubić się na otwartym morzu. Uczniowie przeżyli niezwykłą, żeglarską przygodę w muzealnej, bezpiecznej przestrzeni. Prowadzący: Tomasz Choroba. Fotorelacja: Maciej Soja.

Nowa ekspozycja jest rezultatem współpracy Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Muzeum Narodowego w Szczecinie. Projekt „Budowa morskiego symulatora historycznych systemów nawigacyjnych celem propagowania wiedzy o ich działaniu na przełomie wieków” zrealizowany został w ramach Przedsięwzięcia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Ścieżki Kopernika”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wystawa została dofinansowana ze środków Województwa Zachodniopomorskiego w 2014 roku.